Doliny bieszczadzkich rzek
Górskie widoki Doliny i potoki Zalew soliński Ciekawe miejsca Fotografie 
 

do góry

Rzeka Solinka  -  Majdan

Obecnie majdan słynie z ostrego zakrętu drogowego - powodem są tory kolejki wąskotorowej, które w dniu dzisiejszym są tylko atrakcją turystyczną. jednak geneza tych torów jest bardzo urocza. Kolejka przeżywała swoje upadki i wzloty.

Kolejka wąskotorowa
 Kolejka miała służyć do wywozu drewna i miejscowej komunikacji. Podczas II wojny światowej, kiedy Niemcy zabierając nogi za pas o mały włos nie zabrali wszystkich parowozów i wagoników - ale polska partyzantka okazała odwagę i uratowała 1 parowóz i 40 wagoników.

    W latach 60/70 kolejka przeżyła rozkwit. rocznie przewoziła 150 tyś m3 drewna i 30 tyś. osób. Dymiło się, zgrzytało, piszczało, sapało i pędziło z prędkością 10 km/h. dalej były wspomniane upadki i wzloty.

    W 1997 kolejka ruszyła na dobre. Obecnie kursuje jako atrakcja w sezonie letnim na trasie Majdan  - Przysłup. Od niedawna jeździ również z majdanu do Balnicy - czyli wzdłuż biegu rzeki Solinki. 

   Stacja w Majdanie jest ogrodzona z płatnym parkingiem i barem z zapiekankami. Nie będę krytykował bo znajdzie się wielu zwolenników tej Przygody he, he - ja tam wolę siedząc na trawie popatrzeć na kolejkę jak wiezie zatłoczonych turystów.

Tak, tak... dziś to już nie ten sam smak co kiedyś. Parowóz zamienił się w lokomotywę motorową i nie wydaje już swoich uroczych sapnięć, jedynie gwiżdże.

 

  Bieszczadzka Kolejka Leśna

 

Banderoza  

Warto skręcić w prawo na Roztoki Górn. i zatrzymać się w Banderozie - czyli knajpce z prawdziwego zdarzenia. Mało tu miejsca ale klimat i styl niepowtarzalny. W sezonie letnim można wynająć domek lub rozbić się namiotem.

 

 

banderoza