Doliny bieszczadzkich rzek
Górskie widoki Doliny i potoki Zalew soliński Ciekawe miejsca Fotografie 
 

Rzeka Osława  -  Rzepedź

Nazwa pochodzi od rumuńskiego słowa repede - szybki, bystry. 

     Stara Rzepedź:

Wieś lokowano w 1526rna mocy królewskiego przywileju wydanego przez starostę sanockiego. Mikołaja Wolskiego. Po pierwszym rozbiorze Rzepedź weszła w skład austryjackich dóbr rządowych. Od 1820r przez kilkadziesiąt lat gospodarował tu dworzan Jan Kanty Podolecki znany jako "jaśko z Beskidu. Napisał powieść pt.: Hnatowe Berdo, był poetą i publicystą.

W 1921r wieś liczyła 817 mieszkańców. w znaczącej większości greckokatolickiej. W górnej części wsi znajduję się zabytkowa cerkiew greckokatolicka p.w. św. Mikołaja z 1824r. jedna z nielicznych cerkwi zachowanych w stylu wschodzniołemkowskich.

Obok znajduje się drewniana dzwonnica, na przykościelnym cmentarzu znajdują się arcydzieła ludowych kamieniarzy. Natomiast przy drodze znajduje się pięć kamiennych krzyży. Rzepedź o której tu mowa znajduje się w dolinie strumyka rzepedka (czyli jadąc od strony Komańczy musimy przejechać nową miejscowość, następnie tory kolejowe i za przystankiem skręcić w lewo)

     W nowej Rzepedzi w latach 1959-62 wybudowano Zakład Przemysłu Drzewnego. był on jednym z największych zakładów przemysłowych na terenie Bieszczadów, W swoim szczycie zatrudniał on ok 700 osób. Właściwie powiedzieć trzeba że nowa osada (Rzepedzi) została wybudowana na ziemiach Turzańsk. W celu transportu drzewa do Rzepedź wybudowano specjalne odgałęzienie kolejki wąskotorowej, Kolejka jechała od Smolnika do Rzepedzi. W latach 70 turyści mogli za zgodą maszynisty zabrać się na taki transport i zwiedzić malownicze i tajemnicze rejony doliny rzeki Osławy.

     Co Rzepedź oferuje turystą obecnie: 

Można oczywiście przenocować i zjeść, ale ciekawsze od tego biedzie podejścia na grzbiet Rzepedzi 706m To ostatnie fragmenty Bieszczadów więc na pewno warto . Tym bardziej że szczyt jest zupełnie nie zalesiony i można podziwiać panoramę której trudno zobaczycie z połonina tym bardziej z szosy. Szczyt znajduje się na północ dolny i nie ma tam szlaków. Do szlaku można się jednak przebić i drogę powr

 

 

 

.

 

.