Doliny bieszczadzkich rzek
Górskie widoki Doliny i potoki Zalew soliński Ciekawe miejsca Fotografie 
 

Rzeka Wołosatka  -  Ustrzyki Górne

Miejscowość leżącą przy dużej obwodnicy Bieszczadzkiej. Jest centrum Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Lżąca pomiędzy czterem Bieszczadzkimi połoninami. Tłoczno tu i gwarno przez cały sezon. W sumie Ustrzyki liczą poniżej 100 mieszkańców, głównie osadników leśnych i pracowników BPN. W ostatnich latach oddano do użytku Służb granicznych okazały kompleks budynków. Na pewno go znajdziecie, ponieważ rzuca się w oczy od pierwszego wejrzenia. W Ustrzykach też można zakochać się od pierwszego wejrzenia, ale zazwyczaj jest to miłość krótka, ponieważ weterani turystyki bieszczadzkiej będą chcieli stąd wyruszyć dalej. 

   Oczywiście Ustrzyki zapewniają noclegi w postaci kwater prywatnych , pól namiotowych i Hotelu Górskiego, który to cieszy się wysokim standardem. W Ustrzykach Górnych jest również baza GOPR, jeśli mają miejsca to również przyjmują na kwaterę. Jest nawet poczta - choć zawsze zamknięta kiedy trzeba. niekoniecznie wygodnie, ale na pewno najtaniej można przespać sie u Lacha, inaczej zwanego rzeźbiarzem. 

Przystanek autobusowy, na którym każdy zostawia po sobie napisów pamiątkowy. Z tegoż przystanku można wyjechać z Ustrzyk w Kierunku Lutowisk i dalej na Ustrzyki dolne, lub w kierunku Wetliny i dalej a Cisną, ta druga wersja jest przewidziana tylko w sezonie letnim. 

   Oczywiście w Ustrzykach nie brakuje miejsc do konsumpcji. Polecam gospodę u Lacha, miejscowego "rzeźbiarza" i grajka gitarowego. Klimat prawdziwy i bez upiększeń, jeśli ktoś woli bardziej przyzwoicie to wynocha do pobliskiej gospody pod połoniną. Lecz później nie proście o łaskę gdy braknie wam wody na szlaku - Biesy nie znoszą snobów...

 

Historia Ustrzyk sięga roku 1580, na gruntach przynależących wówczas do Stuposian utworzono odrębną osadę. W 1665 stanowiły dziedziczną własność rodu Ustrzyckich. Później Maciej Ustrzycki dokonał swoistej zamiany Ustrzyki za Ustrzyki (dolne za górne). W 1701 tołhoje, zbóje zza węgierskiej granicy zrabowali wioskę i uprowadzili mieszkańców. Właściwie chodziło o ucieczką z tego niezbyt korzystnego topograficznie terenu, mieszkańcy nie sprzeciwiali się takiej niewoli. Podobne zjawisko emigracji nastąpiło w 1772r. Później były lata 1946 wtedy mieszkańców pod przymusem wysiedlono na Ukrainę, opuszczona zagrody spaliła UPA. Przez wiele lat jedynym  budynkiem była strażnica WOP. W 1986 ukończono budowę kościoła i domu rekolekcyjnego, na miejscu dawnej cerkwi. 

 

   Czego jeszcze szukać w Ustrzykach Górnych:

Z pewnością szlaków turystycznych; a mianowicie... na połoninę Caryńską, szlak wiedzie zaraz za polem biwakowym. Kolejna droga w góry to szlak przez Szeroki Wierch na Tarnicę - znajdziecie go kierując się asfaltową drogą zaraz za sklepem spożywczym. Jeszcze pozostają Rawki - tutaj czeka was spacer asfaltem w kierunku Wetliny. Potrzecie po słupkach bo w pewnym momencie trzeba skręcić w lawo i podążać już tylko w górę, po to by wspiąć się na 1304 m, i podziwiać Ukraińską i Słowacką stron świata. 

Kto nie wie co wybrać niech napisze...

Jeszcze jedna istotna rzecz... jeśli kiedykolwiek widzieliście widokówki z Bieszczadzkimi połoninami w kształcie biustu;(...) to w Ustrzykach możecie je zobaczyć w naturze. 

Prawdziwe Bieszczadzkie, a właściwie Caryńskie piersi, Dwie nagie okryte tylko drzewami połoniny. jak to w naturze bywa, jedna mniejsza (lub jedna większa) od drugiej. 

Jeśli tak bardzo was korci gdzie ich wypatrywać to napiszcie (dotyczy tylko prawdziwych Bieszczadników)

 

 .

.

 

.

 

.