Górskie widoki Doliny i potoki Zalew soliński Ciekawe miejsca Fotografie 

Beksiński Zdzisław

 

 
 

Beksiński Zdzisław (1929-), malarz, fotografik, rzeźbiarz, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Przez kilka lat, przymuszony nakazem pracy pracował w zawodzie w kilku miastach Polski. Zainteresował się wówczas fotografią artystyczną, rozpoczął również pierwsze próby rysunkowe i malarskie Mieszka i tworzy w Sanoku. 

Doskonałe warsztatowo i technicznie obrazy B. mają charakter sennego koszmaru i upiornej halucynacji.

Obecnie artysta nie nadaje już tytułów swoim pracom, jego dzieła to świat magii zaklętej w kolorze i kształcie. W formie przypominającej spaczony dzisiejszy świat, jednak artysta nadaje temu wymiar i logikę. Od pewnego czasu posługuję się techniką komputerową do tworzenia obrazów rzeczywistych wyciągniętych z różnych epok czasowych. Patrząc na to szaleństwo różnych sytuacji wrażliwy odbiorca przechodzi w stan snu, ukołysane tragedią przekazu gubi się w swojej rzeczywistości i zaczyna patrzeć innymi oczami na otaczający świat. Artyzm w każdym calu. Nie jest to sklejanie przypadkowo dobranych obrazów, komputer służy tylko do szybszego przekazu tego czego sami nie zobaczymy idąc szarą ulicą codzienności. 

W 1999 r. Muzeum Historyczne przygotowało na zamku w Sanoku największą retrospektywną wystawę artysty. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada również najbogatszą kolekcję dzieł artysty..