Miasto Lesko 

Lesko nazywane Bramą w Bieszczady. Stąd niedaleko do jeziora Solińskiego. Warto zatrzymać się w Lesku i zwiedzić synagogę, cmentarz żydowski oraz zamek Kmitów znajduje sie tutaj również Cmentarz woskowy z okresy I wojny światowej.
 
Synagoga powstała prawdopodobnie w I połowie XVII wieku. Na szczycie zachodnim jest tablica z hebrajskim napisem. 
300 metrów za Synagogą znajduje się żydowski kirkut z dwoma tysiącami nagrobków, najstarsze z nich pochodzą z XVI-ego wieku.
Natomiast na cmentarzu wojskowym w zbiorowych mogiłach spoczywa około 600 żołnierzy armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej poległych w bitwach I wojny światowej.
Warto odwiedzić także zamek wzniesiony na początku XVI wieku przez wojewodę krakowskiego Piotra Kmitę. Jak mówi legenda, zamek jest nawiedzany przez Czarną Damę. Obecnie znajduje się w nim hotel a jedyna oryginalna komnata to sala rycerska. Baza noclegowa jest dobrze rozwinięta nie tylko w Lesku ale i w jego okolicy. 
Na noc można się zatrzymać w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach prywatnych oraz hotelach. 
 
Lesko posiada park zamkowy, planty, zieleńce i liczne aleje wysadzone drzewami, niejednokrotnie pomnikami przyrody. Warto wybrać w się na spacer Zielonym szlakiem, który wyprowadza turystów z miasta do siarczkowych żródeł mineralnych oraz pod Leski Kamień - piaskowiec wznoszący się na wysokość. ok. 20-u m. 
 

kamień Leski 

Znaleźć go można w niedaleko Leska, jadąc w kierunku Olszanicy. Dokładnie w miejscowości Glinne. Trzeba zatrzymać się i przespacerować 100m do lasku. Czy warto? Na pewno tak. Pisali o nim poeci (Aleksander Fredro i Wincenty Pol). 
Jest to ogromny piaskowiec o wysokości 20m. i kilkudziesięciu szerokości. Odważni mogą wdrapać się na jego wierzchołek i zza koron drzew podziwiać okolice. Jednak schowany pomiędzy drzewami kamień jest trudnym obiektem do fotografowania. Mimo tego robi wrażenie na tych którzy kochają przyrodę. 
 

Skansen w Sanoku   I   Ruiny zamku w Sobieniu   I  strona domowa