Miasto Sanok 

Historia miasta
W połowie XII w. był to gród obronny i ważny ośrodek administracyjny.
Najstarsza pisana informacja o Sanoku pochodzi z czasów, gdy ziemia ta należała do książąt ruskich.
W 1339 r. jeszcze za czasów przynależności do Rusi Halickiej, Sanok otrzymał przywilej lokacyjny na "prawie magdeburskim". Wydał go 20 stycznia 1339 r. książę halicki Jerzy II Trojdenowicz, pochodzący z mazowieckiej linii Piastów.
Na Fajce, wzgórzu, które prawdopodobnie w przeszłości było dawnym Sanokiem, odnalezione zostały pozostałości dawnej świątyni i cmentarza oraz liczne ozdoby i enkolpiony w typie kijowskim. Znalezione zostały również 2 pieczęcie Wielkiego Księcia Kijowskiego Ruryka Ruścisławowicza z 2 poł. XII w. Po roku 1340 Kazimierz Wielki przyłączył do Polski Ruś Halicką a 25 kwietnia 1366 r. potwierdził prawa miejskie Sanoka.
W sanockim zamku miał siedzibę urząd grodzki i ziemski, ze starostą na czele. W mieście działały również sądy.
 
Zamek i inne zabytki Sanoka 
Pomimo licznych przebudów oraz zniszczenia skrzydeł zachował się on w tym kształcie do dziś. Prowadzone obecnie prace archeologiczne ukazały wygląd zamku z czasów kazimierzowskich.
W sanockim kościele farnym brał ślub w roku 1417 z Elżbietą Granowską - Władysław Jagiełło. Przy kościele istniała szkoła parafialna. Uczęszczali do niej synowie mieszczan sanockich i okolicznej szlachty, z których liczni studiowali później na Uniwersytecie Jagiellońskim. Najwięksi z nich to: Grzegorz z Sanoka wybitny humanista oraz Jan Grodek - dziewięciokrotny rektor U.J. w latach 1540-1552.
       Okres od połowy XIV do połowy XVI wieku uchodzą za najpomyślniejsze w dziejach miasta. Od końca XVI w. rozpoczął się powolny upadek Sanoka. Przyczyniły się do tego w dużej mierze pożary, z których największy - w 1566 r. zniszczył miasto tak dalece, że ocalał jedynie zamek, kościół franciszkanów, 5 domów i górne przedmieście. Tatarzy i najazd Rokoczego zrobili resztę roboty, najechali kilki razy na miasto w latach 1600 i było po Sanoku. 
Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 r. Austriacy zastali miasto tak zniszczone, że nie znaleziono jednego choćby budynku w takim stanie, by nadawał się na siedzibę starostwa, toteż przeniesiono je do pobliskiego Leska. Powróciło ono do Sanoka w roku 1798, otrzymując na siedzibę budynek, z którego usunięto szpital. Dopiero w 1812 r. cyrkuł został przeniesiony do wyremontowanego budynku zamku.
 
Muzea w Sanoku 
 
Muzeum Historyczne w Sanoku- powstało w 1936 r. i od tego czasu funkcjonuje nieprzerwanie. Jego siedzibą jest zamek królewski w Sanoku, oraz zajazd przy ul. Zamkowej z końca XVIII wieku. Jedna z najbogatszych kolekcji ikon w Polsce, o największej wartości artystycznej i historycznej. Rozbudowana kolekcja sztuki współczesnej z dominacją malarstwa. Największą i najcenniejszą jej część stanowią obrazy Zdzisława Beksińskiego.
 
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku ( skansen) - powstało w 1958 r. Jest jednym z największych muzeum na otwartym powietrzu. Znajduje się w nim około 150 obiektów reprezentujących takie grupy etniczne jak: Pogórzan, Dolinian, Bojków i Łemków. W nowopowstałym salonie wystawienniczym stała ekspozycja ikon, wśród których najstarsze pochodzą z XV wieku. W okresie od maja do sierpnia w MBL organizowane są cykliczne imprezy prezentujące folklor polski i krajów ościennych.
 
Sanok turystyczny
Czego oczekujecie po wygodnej turystyce, możecie tego oczekiwać właśnie po Sanoku. Sklepy i usługi do woli, jak wam rozkleją się buty to szewca na pewno znajdziecie. Znajdują się tutaj pola namiotowe, wygodne pokoje hotelowe. Dla tych, którzy nie mają chęci jechać nad zalew Soliński mogą się wykąpać w basenie, oczyszczanym chlorem. Natomiast w centrum można godziwie zjeść. Bary z szybkimi gorącymi bułkami znajdują się nawet przy samym dworcu. Kulinarnie do wyboru. Bar Flisak gdzie można otrzymać po głowie kuflem piwa, i przyzwoita restauracja przy hotelu Jagiellońskim gdzie można dostać w głowę, jeśli nie zapłacimy rachunku, przyniesionego na srebrnej tacy. Mówiąc poważnie warto tu się zatrzymać, lecz prawdopodobnie tylko raz, warto również zwiedzić sanockie muzeum i skansen, lecz też tylko raz w życiu. Sanok to typowe miasteczko, które chce za wszelką ceną przerodzić wsie w coś na miarę europejskich kurortów. Lecz gdyby nie świadomość ze już niedługo wiedziemy w czyste i przejrzyste bieszczadzkie pejzaże to Sanok nie przykułby uwagi nikogo.
 
warte uwagi jednak są okolice sanoka
     Skalne grzyby
Czyli Orli kamień w okolicach Sanoka
To w prawdzie nie Bieszczady, ale jeśli przejeżdżamy przez Sanok to warto wstąpić na Orli Kamień w Paśmie Gór Słonnych. Spacerek z Sanoka zajmie nam ok. 3 godzin.
Można rozpocząć wędrówkę od dworca PKP. Idziemy za szlakami żółtymi, szosą wylotową na Przemyśl. Za mostem na rzece San skręcamy w lewo by dalej kroczyć polnymi drogami. Po drodze będziemy mieli szerokie widoki na miasto, leśnymi drogami dotrzemy do grupy kamieni piaskowych, przybrały one formę grzybów kilkumetrowej wysokości. I cała frajda właśnie w tym, że do niech dotrzemy. Do Sanoka możemy dotrzeć kierując się na skansen. 
     Ruiny Zamku Sobień
Możemy udać się z orlego kamienia szlakiem czerwonym w kierunku wschodzącego słońca. Po drodze mijając przełęcz Przysłup i przecinając drogę na Przemyśl, natrafimy na zielony szlak wiodący do ruin zamku Sobień. Ta trasa zajmie pieszo ok. 4 godzin.
Według archeologów wzgórze było punktem obronnym już w XIII w. Murowany zamek postawił tu prawdopodobnie Kazimierz Wielki. W XV w. był mieszkaniem dla Kmitów. Jednak ta posiadłość się im znudziła wiec wybudowali sobie większą w Lesku. Zamek w Sobieniu popadł w ruinę. Dzisiaj zachowały się fragmenty murów budynku mieszkalnego i baszta obronna. Jeśli tam będziemy warto podejść do skraju ściany (specjalnie przygotowaną kładką) i podziwiać widok na płynący San.
 
 
 

Skansen w Sanoku   I   Rzeka San   I  strona domowa